Izziņas, atjaunotnes un kultūras centrs

© Fotobanka.lv

Dalībnieku atsauksmes par apzinātības kursiem

"Apzinātība man dod iespēju dzīvi uztvert mierīgāk, dod iespēju ikdienas steigā apstāties un novērtēt šā mirkļa izjūtas un sajūtas. Apzinātība veicina manas spējas pieņemt ikdienas izaicinājumus daudz mierīgāk. Apzinātība dod man iespēju "pabarot"un samīļot savu iekšējo bērnu, kuram joprojām ik pa mirklim nepieciešams atbalsts. Es esmu nonākusi pie atziņas, ka ar apzinātību es pati sev esmu resurss."

"Paldies par laipnības pret sevi izgaismošanu! Tas palīdzēja sev atļaut vēl vairāk sevi ... mīlēt. Šī kursa vieglā un tik atbalstošā struktūra ir īpaši laba iesācējiem, kas iepriekš nav meditējuši- tas ir burvīgs ievads meditāciju praksē, kur gan iemāca, kā to darīt, gan sniedz atbalstu, pieminot, ar kādām grūtībām iespējams tikties un idejas, kā ar tām strādāt. Pieņemšana, kas caurstrāvo kursu, ir īpaša- patīkami to sev pielipināt ;)"

"Nekad agrāk nebiju domājusi, ka tik daudz lietas daru automātiski, kas savukārt atņēma man klātesamību dzīvei. Kā otru vērtīgu ieguvumu uzskatu svara kontroli, kuru sākot ēst apzināti, izdarīt ir daudz vieglāk."

"Ikdiena vienā dzīvesvietā, vienās sistēmās, vienos ierastos maršrutos, pat tad, kad šķiet, ka tie nav nemaz ik dienas tik vienādi, tomēr iemidzina. Lietas arvien vairāk sāk notikt autopilotā, nemanot, nesaredzot, nebrīnoties, nepiedomājot. Tāpēc ik pa laikam der pakāpties nostāk un paskatīties no cita skatu leņķa. Izbraukt iedvesmas ceļojumos, piemēram. Un viens no šādiem iedvesmas ceļojumiem man izrādījās Miervidu apzinātības kurss. Nekur neaizceļojot, it kā turpinot to pašu ikdienas skrējienu, vienlaikus izbaudīju 8 nedēļu iedvesmas ceļojumu, nekur fiziski neaizceļojot. Pamodināja negaidītos veidos. Parādīja ierastās vietas un lietas neierastos rakursos. Īsāk sakot - iedvesmoja! Visas kursu nedēļas biju patiešām priecīga par to, ka tur esmu - gan priecīgajās, gan ne tik priecīgajās dienās. Jo ļoti patīk būt nomodā!"

"Apzināties laiku, kas vajadzīgs tikai man, klausīties sevī un būt laipnai ne tikai pret citiem, bet arī pret sevi. Meditācijas pieredze, kā ikdienas apzinātības instruments. Motivācija vērot, meklēt, ļauties "dzīves dzīvošanai caur sevi.""

"Ieguvumu ir daudz, viens no tiem - pārtaucu uzkliegt bērniem un pieņēmu viņu rīcību, kā rezultātā viņi uzvedas labāk. Daudz pozitīvā, vienīgi pēc laika labais efekts lēnām pazūd. Patīk, ka ik pa laikam kādu darbību daru apzināti - tās ir tā kā konfektes apēšana prātam."

"Ieguvu praktiskas idejas, kā pārvaldīt prāta trauksmainos stāvokļus. Atpazinu ikdienā intuitīvi izmantotos paņēmienus prāta nomierināšanai. Atklāsmju daļā - esmu kļuvusi uzmanīgāka un jūtīgāka pret sevi, spēju "tehniski" labāk izturēt 12-14 stundu slodzi."

"Esmu vēl labāk izpratusi apzinātības jēdzienu, uzzinājusi, kas ir meditācija, sapratusi, ka tā ir pieejama un iespējama būtībā ikvienam. Iepriekš bija sajūta, ka daru kaut ko haotiski, nesaprotot, vai tas ir pareizi, vai tam ir jēga. Tagad jūtos, ka saprotu, kas man ir vajadzīgs un kā to panākt - ir lielāka skaidrība un izpratne. Ļoti noderīgas man bija lekciju daļas un praktiskie uzdevumi, vingrinājumi, ieteikumi, piemēri no pašu pieredzes. Šis tiešām ir ļoti labs un pārdomāts ievads apzinātības praksē tiem, kuriem visu vajag izprast un "aptaustīt"."

"Apzinātības kurss man palīdzēja burtiskā nozīmē izzināt sevi. Ieklausīšanās sevī un ķermeņa "skenēšana" deva man daudzas atklāsmes par sevi. Es sāku apzināties, cik es (mans ķermenis) esmu svarīga priekš sevis un to, ka tikai es pati varu to novērtēt un turpmāk darboties saskaņā ar savām vēlmēm. Milzīgs ieguvums ir tas, ka esmu sapratusi - apzinātība tiešām strādā. Ir nepieciešama neliela piepūle, bet ir iespēja panākt ja ne pilnīga miera, tad vismaz līdzsvara sajūtu ikdienā. Skaidrs, ka vēl daudz jāstrādā. Tas jāuztur ikdienā, tad būs rezultāts. Šī kursa apmeklēšana man bija liels izaicinājums, jo visvairāk baidījos no tā, ka būs publiski jāstāsta par sevi. Vēl jo vairāk bija jāpārvar liels satraukums, jo jāstāsta par savām sajūtām pilnīgi svešiem cilvēkiem. Iespējams, tāpēc es nestāstīju visu niansēs, bet tikai "lielos vilcienos". Satraukuma dēļ arī ne vienmēr visu pateicu, jo šis tas piemirsās. Katrā ziņā es esmu ļoti pateicīga jums par šo kursu, es ieguvu arī noteiktas tēmas, kuras labprāt turpināšu izzināt padziļināti. Paldies jums milzīgs! Mana dzīve sāk mainīties uz labo pusi. Uz to, kur ie vairāk miera :)"

"Divas pamatlietas: nevis domāt par, bet gan just (ko vieglāk pateikt nekā izdarīt), un tas, ka domas var maskēties - it kā domu nav, tomēr tepat vien ir, kaut vai nerunā (t. i., nav noformulējamas vārdos), bet fonā vibrē. Analoģija varētu būt - skatuve tukša, tomēr teātris zumēt zum no cilvēkiem. Laikam jau jādabū viņi visi prom uz mājām, un tikai tad tā būs meditācija. Pirmā tiešā veidā saklausīta no Sanda, otra netiešā veidā no Indras. Vispārīgāk: kursi intensificēja procesus vai - precīzāk - mobilizēja procesiem un sniedza metodes. Milzīgs blakusieguvums ir domu un enerģiju apmaiņa ar citiem. Ja tēlaini, tad kurss palīdzēja amerikāņu kalniņus pārvērst veļasdēlī, un tas jau ir daudz, taču tālumā vīd vēl skaistākas iespējas."

"Rudens parasti man ir visgrūtākais gadalaiks. Šogad, mācoties apzinātības praksi, tā nebija. Es biju labā, nosvērtā garastāvoklī, nepieņēmos svarā kā parasti, galvā nāca mazāk drūmu vai bažīgu domu. Vairums no tā, kas tika mācīts, bija zināms vai pat intuititīvi atrasts, bet, apvienots un pasniegts kompaktā formā, izrādījās ļoti dzīvesprieku vairojošs. Pretstatā kursa biedrenes iebildumam, ka tiek mācīts daudz par problēmām - stresu, izdegšanu, trauksmi, pārliecīgu kritiskumu, man tas šķita ļoti vietā mūsdienu skrejošajam un satrauktajam cilvēkam. Varbūt kāds nav saskāries ar izdegšanu darbā, taču izdegt jau var arī citādi - arī, cenšoties būt "labam" visiem un nedomājot par sevi. Mani pārsteidza, cik grūti Laipnības meditācijā bija pagriezt labo uzreiz pret sevi, nevis sākumā pret citiem. Bija šķitis, ka protu rūpēties par sevi, taču izrādījās, ka vēl ir ko pamācīties. Mani iepriecināja iespēja daudz meditēt, jo sen jau gribējās zināt, kā tas būtu. Pagaidām šķiet, ka meditācija ikdienā nav man, taču grūtākos brīžos noteikti to izmantošu. Tas ir kā instruments, kas dod papildus drošības sajūtu un paldies, ka sūtījāt meditāciju ierakstus, lai ir iespēja pašiem vingrināties. Noderīgs bija arī par nervu sistēmu stāstītais un Sanda pamācošie stāsti par viņa veselību :) No tiem iespaidojoties, es vairāk uzmanības pievērsu domāšanai par cēloņiem, ja ķermenī radās dikomforts. Un elkonis, kas man sāka sāpēt, sērojot par vasaras aiziešanu, kursa laikā, nekā īpaši neārstēts, pārgāja. Atkal sapratu, cik svarīgi ir saprast, ko ķermenis grib teikt, iekams iemest mutē pretsāpju tableti. Emociju dziļais nospiedums ķermenī, sajūtot to uz savas ādas, bija pārsteigums. Arī meditējot šī divvienība emocijas - ķermeņa sajūtas - bija ļoti skaidri jūtama. Šis kurss ieguvumu skaita un vērtīguma ziņā tiešām bija pārsteigums."

"Zinu kā sev palīdzēt, kad ir saspringts periods. uztveru notiekošo mierīgāk, vēroju. Jūtu kā mainās lietu uztvere, kad no rīta ir meditēts. Mierīgāks miegs, kad meditēju vakarā. Ieklausos biežāk savā ķermenī un vairāk izprotu stresa dabu. Pārsvarā vairs nedomāju, ka kāds stāvoklis nekad nebeigsies. Ir pārliecība, ka viss ir ciklisks, pārejošs un es varu piedalīties savā dzīvē, lai to uzlabotu. Paldies jums!"

"Sveiki, kā jau minēju pēdējā nodarbībā, jutos tapis "bagātāks"; man tagad vienmēr ir līdzi "instruments", ar kura palīdzību varu atgūt spraigajā biznesa pasaulē tik viegli pazaudējamo mieru un līdzsvaru! Liels jums paldies!"

"Galvenais ieguvums, ka pēc kursa vismaz šobrīd izskatās, ka apzinātības prakse ir iedzīvojusies manā ikdienā. Ienāca prātā salīdzinājums – kad stāda dārzā koku, krūmu vai citu augu, sākumā jau nezina, ieaugs vai neieaugs? Priekš manis svarīgi, kāpēc pie pirmām grūtībām neatmetu visam ar roku, bija ieteikums neieciklēties uz pareizi darīšanu, meditāciju ieraksti, ko var paņemt telefonā visur līdzi."

"Paldies Jums par liels, liels par kursu un metodēm, kas ir pieteikami īsas, lai tās integrētu ikdienas brīvajos brīžos, kad nav kolēģu apkārt, vai jāgaida kāda brīva stundiņa līdz notikumam un arī regulāri vakaros. Mani galvenie ieguvumi ir meditācija kā regulārāka prakse, pēc kuras es ilgojos, un ko ķermenis ļoti novērtē. Mans ieguvums ir konkrētas prakses, ko viegli atcerēties, piem. 3 min meditācija, ko esmu izmantojusi pirms publiskas uzstāšanās vai tad, kad gribās no prāta nonākt šeit un tagad. Apzināta būšana ir tas top ieguvums, ko vēlos trennēt vairāk, bet kas ir atslēga - sajust, dzirdēt, novērot visu, kas ir, un ka tas nenotiek nejauši. Un tam nereti nāk klāt arī liela prieka sajūta, par to, kas ir, un pateicība, visbiežāk to sajūtu uzdāvina daba, debesis un cilvēki. Vēl, apskatītās tēmas bija ļoti noderīgas, gan par izdegšanu darbā, gan par labo mirkļu būvēšanu ikdienā, gan par to, ka viss pāriet, par mūsu uzbūvi, nervu sistēmām un ķermeni. Liels, liels Jums vēlreiz paldies, ka uzņēmāt savās mājīgajās telpās un prieks par Jums kā komandu! Tas mani iedvesmo! Lai Jums viss izdodas arī turpmāk!"

"Ieguvu tehnikas sava nemiera savaldīšanai, svārstīguma līdzsvarošanai. Apjautu, ka pats sarežģītākais ir labvēlīgas attieksmes pret sevi uzturēšana, un, šķiet, uzsāku ceļu pie "pret sevi labvēlīgās sevis". Tagad viss ir manās rokās - es reāli piedzīvoju ieguvumu no meditācijas praktizēšanas, tomēr ne pārāk labvēlīgā attieksme liedz to likt lietā katru dienu, šķiet, ka viss cits ir svarīgāks par laiku sev un mieram. bet varbūt tas ir slinkums...Man patika formāts - teorija + prakse, mūsdienu cilvēkiem jau svarīgi visu saprast, izprast, izkost - vai tas baigi palīdz...tas jau cits jautājums. reāli piedzīvoju arī to, ka meditācija un psihoterapija viens otru papildina un strādā vienam mērķim. Man der tas, ka psihoterapija ir pirmā, apzinātības kursa laikā piedzīvotais man saistās ar garīguma veicināšanu...un te gribu teikt, ka man kā ilggadējai psihoterapijas klientei un svaigizceptai terapeitei ir skaidrs, ka lai cilvēks justos laimīgs, ar psihoterapiju vien ir par maz."

"Atziņa, ka esmu uz sava ceļa. Pārdomas par meditācijas iekļaušanu starp saviem daudzajiem ikdienas rituāliem. Prieks par iespēju piedalīties."

Mana lielākā motivācija apmeklēt šo kursu bija programmā ierakstītais, ka būs daudz jāmeditē. Jo likās, ka es taču nemāku meditēt! Tāču ar Jusu iedvesmoto un jēgpilno kursa vadīšanas stilu esiet man paplašinājuši apvārsni par un ap meditāciju. Meditācija šobrīd ir viena no lietām, kas ir neatņemama dienas daļa un kas noteikti mani atjauno.

Spēja paildzināt pauzi starp impulsu un manu reakciju; domu un sajūtu marēķēšanas spēja (helikoptera skats); atziņa par to, ka spēju savu uztveri apzināti veidot; man ir paaugstinājusies empātija; izpratne par to, ka būt laimīgam nav cilvēka dabīgais stāvoklis un ka neomu var vērot, labvēlīgi pieņemt.

1) ļoti labs "iesācēja komplekts" regulāras meditācijas prakses uzsākšanai; 2) vēl viena interpretācija par apzinātību, kas vairo manu izpratni par to, paralēli jau lasītajam un dzirdētajam; 3) atgādinājums par laipnību pret sevi, sirsnību un iejūtību kā tādu un dzīvošanu "ar garšu", nevis nemitīgā autopilotā.

Iespēja paraktizēt meditācijas, jo teorētiksi biju nedaudz apguvusi informāciju par apzinātību. Tas, ka mums tika atsūtīti meditāciju ieraksti. Iespēja piedzīvot savu personīgo pieredzi, runāt par to. Novērtēju to, ka saņēmu atbildes arī uz savien jautājumiem par iespējām izmantot apzinātību arī savā profesionālajā darbā.